X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Spółka cywilna. Zagadnienia związane z sukcesją, cz. II

2012-03-20 12:48 wtorek
Podpisanie umowy
Wealth Management Group sp. z o.o. jest jedną z pierwszych kancelarii prawnych i firm konsultingowych w Polsce, które wyspecjalizowały się w doradztwie w takich obszarach, jak planowanie spadkowe, świadome zarządzanie majątkiem, budowa planów sukcesji majątkowej w rodzinach, planowanie sukcesji w firmach, estate planning.

Są to nowe dziedziny, w których wypracowano innowacyjne, często unikalne na rynku rozwiązania.

Firma AVIVA posiada produkty ubezpieczeniowe niezbędne do zabezpieczania wzajemnego wspólników, zabezpieczania spłat zachowków czy spadków.

Umieszczając na portalu Ubezpieczenie.com.pl serię felietonów poświęconych generalnie sukcesji podzieliliśmy je w zależności od formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa.

Kolejną z omawianych działalności gospodarczych jest spółka cywilna. Jest to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu z kimś, a nie samodzielnie: najprostsza do założenia i najtańsza w utrzymaniu.

Pod wieloma względami jest bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności, jednak ze względu na jej charakter prawny oraz różnoraki sposób regulacji w poszczególnych formach prawnych – rodzi wiele problemów interpretacyjnych, trudno przewidzieć, jak się zachowa od strony prawnej i jaka będzie w konkretnej sytuacji reakcja urzędów skarbowych czy administracji publicznej.

Szczególnie trudna do określenia jest na wypadek śmierci wspólnika – poniższe przedstawienie oparte jest na najbardziej popularnych poglądach, jednak możliwe są też inne interpretacje.

FORMA PRAWNA:
  • spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, nie jest też podmiotem prawa cywilnego, często jest podmiotem prawa publicznego;
  • spółka cywilna jest to tylko cywilnoprawna korporacja kilku przedsiębiorców;
  • kontrakt pomiędzy nimi, że razem działają, ale każdy prowadzi własną firmę, stosunki prawne związane z działalnością (działalnościami gospodarczymi) dotyczą wspólników osobiście, a nie spółki, bo to oni, a nie spółka prowadzi działalność gospodarczą: poszczególne umowy w obrocie gospodarczym zawierane są pomiędzy wspólnikami, a kontrahentami, a nie ze spółką – może zdarzyć się, że tylko jeden ze wspólników zawarł daną umowę (np. o wykonanie i dostawę okien na wymiar, z montażem), pozostali wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania wynikające z tej umowy, dzielą się zyskiem z jej wykonania, ale nie są jej stroną;
  • jeśli umrze wspólnik podpisany pod umową – umowa wygasa...
  • posiada własny NIP (do VAT-u), Regon, ale nie ma wpisu do ewidencji działalności gospodarczej – wpis do ewidencji mają sami wspólnicy – każdy oddzielnie u siebie w gminie, zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie prowadzenia spółki;
  • nie ma zdolności sądowej, upadłościowej, wekslowej – pozywamy wspólników, a nie spółkę, bo jej nie ma...
  • każdy ze wspólników ma osobny wpis do EDG;
  • wspólnicy odpowiadają całym majątkiem prywatnym solidarnie ze spółką za zobowiązania cywilnoprawne i publicznoprawne;
  • różnie jest traktowanie spółki w prawie administracyjnym – czasem podmiotem jest spółka, a czasem wspólnicy.
Plan sukcesji powinien być skonstruowany w szczególności z punktu widzenia interesu osób oraz organizacji gospodarczych, które pozostaną i będą musiały stawić czoło prawnym, finansowym i organizacyjnym skutkom śmierci osób dla nich istotnych. Chodzi o problemy wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa rodzinnego, spadkowego i handlowego oraz powstające wskutek ich zastosowania koszty, takie jak wypłata ekwiwalentu czy zobowiązania względem fiskusa.

Analizując spółkę cywilną, należy w tym miejscu rozróżnić dwie sytuacje faktyczne: spółkę dwuosobową i wieloosobową.

Prowadzenie spółki cywilnej tylko przez dwóch wspólników jest dużym zagrożeniem w kontekście omawianej sukcesji, gdyż w przypadku śmierci jednego z nich, nie ma możliwości prowadzenia dalej działalności jednoosobowo (chyba, że plan zakłada właśnie scenariusz mający na celu likwidację firmy). Ale i wtedy potrzebne są z reguły pieniądze aby opłacić wszystkie koszty pracownicze, wywiązać się finansowo z zobowiązań względem kontrahentów czy spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2012-03-23 09:29 piątek ~Tadeusz | [+] odpowiedz
    To jest kolejny artykuł poświęcony dziedziczeniu w którym autorzy pokazują zagrożenia związane z dziedziczeniem firm, ale nie pokazują ani razu jak tego uniknąć najlepiej już na etapie zakładania dzia... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Inflacja - wzrost cen towarów, spowodowany obniżaniem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.