X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie pracowników wyjeżdżających za granicę

Zofia Dmochowska
Zjawisko globalizacji powoduje, że prowadzenie firmy wiąże się z coraz częstszymi kontaktami zagranicznymi. Polscy przedsiębiorcy sami podróżują i wysyłają swoich pracowników za granicę. Szkolenia i konferencje międzynarodowe są integralną częścią pracy w korporacji.

Czy firma powinna ubezpieczyć pracownika na czas wyjazdu?

Tak. Firma powinna wykupić dla pracownika polisę turystyczną, ponieważ każdy wyjazd wiąże się z niebezpieczeństwem nagłego zachorowania lub wypadku, czego konsekwencje zdrowotne, jak i finansowe mogą być dotkliwe zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

W Europie obowiązuje EKUZ

Nawet w przypadku, kiedy wydelegowany pracownik dysponuje Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (czyli dokumentem uprawniającym do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia w krajach członkowskich UE), należy wiedzieć, że ochrona na wyjazdy pracownicze, którą zapewnia EKUZ nie umożliwia rekompensaty kosztów związanych z transportem medycznym, czy stratami poniesionymi na skutek odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich. Ponadto posiadacze EKUZ za darmo mają tylko te usługi medyczne, które są bezpłatne dla obywateli danego kraju, resztę kosztów pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Stąd zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie wyjazdów do krajów europejskich. Uwaga, dobre ubezpieczenie turystyczne jest koniecznością w przypadku podróży do krajów pozaeuropejskich. 

Przed czym chroni polisa?

Polisa turystyczna zabezpieczy poszkodowanego, a w zasadzie firmę (ponieważ to z jej ramienia osoba jest za granicą) przez wydatkami związanymi z leczeniem za granicą w sytuacji, gdy pracownik nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi. Umożliwi również uzyskanie wsparcia finansowego, jeżeli na skutek kradzieży pracownik utraci posiadane środki pieniężne lub bagaż. Polisa ubezpieczeniowa gwarantujące także 24 h serwis assistance, którego zadaniem jest zorganizowanie natychmiastowej pomocy w każdym miejscu i o każdej porze. Opcja NNW zapewni pracownikowi wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek za zdrowiu, a OC pokryje koszty roszczeń osób trzecich za wyrządzoną im szkodę.

Jak wygląda ubezpieczenie pracowników wyjeżdżających za granicę?

Ubezpieczenia dla pracowników wyjeżdżających za granicę można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy dotyczy firm, które wysyłają pracowników za granicę regularnie drugi tych, w których międzynarodowe delegacje zdarzają się stosunkowo rzadko.

Jedna polisa dla wszystkich pracowników

Dla tych pierwszych firmy ubezpieczeniowe przygotowały specjalne programy ubezpieczeniowe. Polegają ona na zawarciu jednej rocznej umowy ubezpieczenia podróżnego dla pracowników firmy i wykupieniu tak zwanych osobodni. Osobodzień to jeden dzień ubezpieczenia dla jednej osoby. Najczęściej firma, w zależności od potrzeb, wykupuje pewną minimalna liczbę osobodni na rok i płaci za nie z góry. Kiedy pracownicy wyjeżdżają, pracodawca informuje ubezpieczyciela o tym, kto i na jak długo wybiera się za granicę. Jeżeli firma wykorzysta w roku  więcej dni, niż te za które zapłaciła na początku, dopłaca ubezpieczycielowi odpowiednią kwotę. Niewykorzystane dni przechodzą na rok następny.

Sporadyczne wyjazdy ubezpieczamy indywidualnie

Firmom, które wysyłają pracowników za granicę dość rzadko, pozostaje ubezpieczać ich na każdy wyjazd oddzielnie – wykupując osobną polisę. W zależności od liczby osób można wykupić polisę indywidualną lub grupową.

Pracownicy korporacji

Pracownicy dużych korporacji mogą czuć się bezpiecznie na całym świecie. Ubezpieczenie pracowników podczas wyjazdów służbowych należy do standardu. Delegaci najczęściej nawet nie wiedzą, że są ubezpieczeni. W razie wypadku dzwonią do firmy. Ci którzy posługują się firmowymi kartami kredytowymi często dostają ubezpieczenie razem z kartą.

Praca fizyczna za granicą


Wysyłając pracowników fizycznych poza granice polski należy zadbać o to, aby polisa była rozbudowana o opcję pracy fizycznej za granicą. Fakt ten należy zgłosić ubezpieczycielowi w momencie wnioskowania o ofertę ubezpieczenia. Polisa będzie droższa z powodu większego ryzyka wypadku, ale zapewni pracownikom odpowiednią ochronę.

Koszty ubezpieczenia w koszty

Koszt polisy ubezpieczeniowej odlicza się od podatku. Podstawą „wrzucenia” go w koszty uzyskania przychodu firmy jest oryginał polisy. Najlepiej, aby ubezpieczającym była firma i to ona opłaciła składkę, choć, jeżeli firma zwraca pracownikowi koszty polisy nabytej indywidualnie, jest to też podstawa do odliczenia.


Zofia Dmochowska

Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykaz świadczeń zdrowotnych - wykaz zawierający świadczenia zdrowotne objęte ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.