X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zanim wyruszysz z ładunkiem w trasę - ubezpieczenie OC przewoźnika

2006-12-12 15:23 wtorek
Właściciel, powierzając towar firmie transportowej oczekuje, że dotrze on na miejsce dostawy na czas i w nienaruszonym stanie. Często czynnikiem decydującym o wyborze danej firmy jest jej wiarygodność. Stąd też ubezpieczenie OC przewoźnika, mimo że dobrowolne, stało się w dzisiejszych czasach nieodzowne.

Najogólniej rzecz biorąc, przewoźnik ponosi odpowiedzialność wobec właściciela i osób trzecich w wypadku niewykonania, lub niewłaściwego wykonania umowy przewozu. Zasadniczo dotyczy to sytuacji, w których przewożony towar został uszkodzony, zniszczony, lub właściciel poniósł szkodę finansową na skutek np. opóźnienia dostawy, czy zagubienia dokumentów.

Materia ta jest jednak o tyle skomplikowana, że regulują ją zarówno lokalne prawo przewozowe, jak i konwencje międzynarodowe. Ponieważ w aktach tych zachodzą istotne różnice, zakłady ubezpieczeń oferują dwa rodzaje polis:
  • krajowe
  • międzynarodowe
Każda z nich dostosowana jest do odpowiednich regulacji prawnych.

Kwotowa odpowiedzialność przewoźnika w konwencjach międzynarodowych:
  • Transport samochodowy - konwencja CMR z 1956r ratyfikowana przez większość krajów UE stanowi, że odpowiedzialność przewoźnika wynosi 8,33 SDR za kilogram ładunku brutto.
  • Transport kolejowy - konwencja COTIF/CIM wyznacza odpowiedzialność przewoźnika na poziomie 17 SDR za kilogram brutto ładunku.
  • Transport lotniczy – odpowiedzialność przewoźnika w transporcie lotniczym regulują Instytutowe Klauzule Ładunkowe. Odpowiedzialność kwotową wyznacza natomiast Konwencja Warszawska z 1929 – Protokół Montrealski z 1957 na poziomie 17 SDR za kilogram ładunku brutto.
  • Transport morski – według Regulacji Haskich odpowiedzialność przewoźnika stanowi większy z dwóch iloczynów: 666,67 SDR przez liczbę sztuk; lub 2 SDR przez liczbę kilogramów brutto. Odpowiedzialność przewoźnika w transporcie morskim opisują także Regulacje Hamburskie

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa  o charakterze pieniądza bezgotówkowego. Emitowana jest przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy już od 1970. SDR stanowi rozwinięcie i praktyczną realizacją projektu pieniądza międzynarodowego - "bancor" - autorstwa J.M. Keynesa (1943).
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz stabilnego wzrostu - kapitał, w tego rodzaju funduszach, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.